Értéktár elemei

Török Imre által kiadott kalendáriumok és Szeretet újság


Török Imre által kiadott kalendáriumok és Szeretet újság


Nánási Mihály, egykori kisújszállási lelkipásztor írásából ismerhetjük meg a „Szeretet” újságot, és annak szerkesztőjét, íróját, Török Imre lelkipásztort.
„A „Szeretet” című helyi újságot Török Imre kisújszállási lelkipásztor (1867-1952) heves-nagykunsági esperes indította el a Szentlélek ihletésére és népe szeretetére az 1906. évben, és szerkesztette, kiadta, címezgette, rajzolgatta 1944 augusztusáig, havonta.
Önmaga is „élő levélként” járt a nép között a város különböző pontjain (piacain is) és különböző ünnepi alkalmain, az egyházi ünnepektől a március 15-i bankettig, hiszen az Ipartestületnek díszelnöke volt, lévén egy debreceni „szíjjártó” mesternek a hetedik gyermeke, aki az első elemi iskolai osztálytól a lelkészi oklevélig a Debreceni Kollégium tanulója volt. Első lelkipásztori szolgálata a Hajdúságból a Nagykunságba vezetett, Tiszaroffra, ahol 1892-1902-ig, Kunhegyesen 1902-1904-ig, Kisújszálláson pedig 1904-1942-ig szolgált. Esperese volt a megyének 1917-1936-ig.
Eltemetve Budapesten a Farkasréti Temetőben van, hitvese, Szathmári Ilona pedig a kisújszállási temetőben nyugszik, a lelkészi soron, ahová Török Imrét is szerettük volna hazahozatni (talán egyszer).
Az elmélyült hit, a magasröptű szellemi élet, költői, írói tehetség embere, nyelvek ismerője, a vidám elme orvosának terjesztője volt.
Ennek ellenére élete utolsó évében a felejtők sorába lépett, ám ez azt is jelentette, hogy a sérelmeket is elfelejtette, ahogy utolsó látogatásunkkor mondta: „nem fejtettem el imádkozni, szeretni és megbocsájtani.”
A „Szeretet” újság lelki telefon volt az egyház és hívei között. Minden halottról írt, sőt, ha tehette, azok fényképét is közölte. Így maradt meg sok emlék, összeköttetésben lévén Nagy Péter tanító úrral, mint városi levéltárossal is. Kiemelkedett kis újságjából a Horthy családról közölt írás és fényképsorozat. Újságját a kezdő 2000 példány után 4000 példányban, sőt egyik jelesebb megyei alkalommal 30 ezer példányban is kiadta és megyeszerte terjesztette. Ilyenkor jelentették némely gyülekezetéből, hogy „el nem fogy”…
A „Szeretet” újság pontos lenyomata és vetülete volt a kisújszállási református gyülekezet mindennapi életének, hírt adott annak minden fontos eseményéről, meghatározó pillanatairól, mindennapjairól, ünnepeiről, nagy szülötteiről, a város történetéről. Ugyanígy megörökítette a város életét is, történéseit, az itt élőket, politikai, társadalmi történéseit. Tanúja és lejegyzője lett Kisújszállás 38 évének.
Az újság címe alatt a következő szavakkal mutatta be a folyóiratot: „havonként megjelenő társadalmi és vallási képes folyóirat. Melyben mindenek előtt a kisújszállási reformált egyház híveihez, de más felekezethez tartozó és más helyeken lakozó embertestvéreikhez is szólnak: Török Imre és Nagy István kisújszállási református lelkipásztorok.”
A havilapot adományokból és előfizetésekből tartotta fenn, ugyanígy tervezte évente megjelenő Nagykunmagyarok Kalendáriumát is kiadni, de ez csak néhány számot ért meg, mint írja: „bárcsak írhattam volna ilyet minden esztendőre. De hát az effajta vállalkozáshoz nemcsak penna kell ám és jó szándék, hanem: pénz is!”

Forrás:
Nánási Mihály: A szeretet című újság szerepe a Kisújszállási Református Gyülekezetben In: Kisújszállási Nagykun Kalendárium (Kisújszállás,1994) 195 p.
Kisújszállási Nagykun Kalendárium (Kisújszállás,2014)

Értéktár
Kisújszállási Települési Értéktár Bizottság

Kisújszállási Települési Értéktárba felvett értékek