Értéktár elemei

Hidegen sajtolt napraforgóolaj


Hidegen sajtolt napraforgóolaj


Mi is pontosan a hidegsajtolási eljárás?
Hogyan gyártják az olajokat?
Az alapanyagot kizárólag helyi termelőktől szerzik be, a szigorú minőségi követelmények figyelembevételével. Javarészt termeltetési szerződés formájában biztosítják számukra a vetőmagot, így végig kísérik a magtermesztést a vetéstől a betakarításig.
Az alapanyagból tisztítás után MECHANIKUS úton, sajtolással állítják elő az olajat hőkezelés nélkül, ezáltal szűz étolajat kapnak.
A magvakból, az olajat csigás présgéppel nyerik ki. Az olaj hőmérséklete a sajtolás során nem emelkedhet 40 °C felé, mert a magas hőmérséklet károsíthatja az olajos magvak értékes összetevőit. A présgépekből kifolyó nyersolajat egy keretes szűrőberendezésbe nyomatják. A szűrőből kifolyó olaj tartályokba kerül, onnan a viasztalanítón keresztül (5 °C-os hűtővízbe zárt csőkígyón áthaladva az étolaj 8-10 °C-ra hűl) újra átnyomatják a szűrőberendezésen. A kifolyó késztermék minőségét folyamatosan vizsgálják. Az ellenőrzött, hidegen sajtolt étolajok palackozó tartályba kerülnek.
Az összes olajat ezzel a módszerrel gyártják, így megőrzik telítetlen zsírsavtartalmukat, értékes összetevőiket, kedvező élettani hatásukat. Szagtalanított napraforgó étolajat is gyártanak, ekkor a hidegen sajtolt olajat vízgőz desztillációval szag és ízmentesítik, szűrik és palackozzák. Az így előállított terméknek már nincs az alapanyagra jellemző intenzív íze és illata.
Hidegen sajtolt napraforgó olaj gyártása Kisújszálláson - Primoil Cégtörténet
Az üzem 1993-ban alakult. Kezdetekkor a feldolgozás kizárólag napraforgóból történt, de napjainkban már repce, tökmag és más olajos magvakat is feldolgoznak.
Az évek során a hidegen sajtolt olajak piaca folyamatosan szűkült, ezért az igényekhez igazodva 2001 évben jelentős technológiai fejlesztést hajtottak végre, ami szinte egyedülálló Magyarországon, ugyanis a gyártás továbbra is teljesen vegyszer- és oldószermentes eljárással történik.
2016-ban pályázati forrás segítségével megépítették új telephelyüket. 2019-ben is sikerült megnyerniük egy pályázatot, így elkezdődött a technológiafejlesztés a külső telepen. Ez már egy jóval nagyobb, EU-s szabványoknak megfelelő étolajüzem, ahol az olajos magvak feldolgozásán túl tudják szárítani, tisztítani és tárolni is azokat.
Forrás: http://primoil.hu/hun/aboutus.htm


Értéktár
Kisújszállási Települési Értéktár Bizottság

Kisújszállási Települési Értéktárba felvett értékek