Értéktár elemei

Szepesi Jenő digitális fotógyűjteménye


Szepesi Jenő digitális fotógyűjteménye

Szepesi Jenő
Fotós, fotórestaurátor, okleveles gépész üzemmérnök
2004-ben kezdte el a várostörténeti fotográfiák, képeslapok felkutatását egy új, jobb minőségű Kisújszállás képekben c. könyv megjelentetéséhez. A többnyire 1945 előtt készült felvételekből máig több ezer digitális kép gyűlt össze, ezeket sokszor éjszakába nyúlóan javítgatta, éveken át. 2006-2009 között a „Múltról a jövőnek” c. falinaptárt is megjelentetett ízelítőül a könyvhöz. A Kisújszállási Nagykun Kalendárium oldalain is nyomtatásba kerültek a képek, illetve a Helytörténeti Füzetek sorozatban is. Rendszeresen fotózza a városi eseményeket, e képeiből is több megjelent már a kiadványokban, illetve a Kisbíró c. Kisújszállás Város Önkormányzatának hírleveleiben. A Kumánia Gyógyfürdő Kft. reklámanyagain is gyakran szerepelnek fotói.
2012. december 18-án jelent meg a „Más vót az ílet…” A régi Kisújszállás képekben címmel a könyv, amely a több éves gyűjtő-restaurátor munka eredménye. Szerkesztő társai: Dr. Ducza Lajos és Kocsisné Monoki Julianna, a kiadója pedig Kisújszállás Város Önkormányzata. 2013. április 19-én jelent meg a „Kisújszállás története a legrégibb időktől 2012-ig” c. monográfia a Városvédő és –Szépítő Egyesület gondozásában, amely egyaránt tartalmazza a várostörténeti és a saját fotóit is. Az 5 kiadást megélt „Séták Kisújszálláson” kiadványok címlapfotóin is több alkalommal az ő képei szerepelnek. A Városvédő és -Szépítő Egyesület kiadásában megjelent két képeslapsorozatban is több fotója látható.
Első kiállítása 2011. szeptember 15-én nyílt meg a kisújszállási Piculás Civilházban, a Városvédő és –Szépítő Egyesület felkérésére, a Kulturális Örökség Napjai rendezvénysorozat keretein belül, Kisújszállás digitálisan felújított várostörténeti fotóiból. Ez a kiállítási anyag a Hotel Kumániában talált állandó helyre. Második kiállítása 2012. szeptember 29-én nyílt a kisújszállási Galéria Könyvtárban, együtt Tóth Tünde festőművész alkotásaival. Munkásságát 2014. április 18-án a Városvédő és -Szépítő Egyesület Gaál Kálmán-díjjal jutalmazta.
2014 októberében a kisújszállási Városházán a „Merre van a magyar hazám?” c. rendezvény keretén belül nyílt meg a „Nagykunok az első világháborúban” című várostörténeti fotókiállítása.
A Kumánia Gyógyfürdő Kft. „A kisújszállási fürdő fejlődése” fotótörténeti pályázat anyagának lelkes fotórestaurátora voltam.
2015 januárjában a „Kisújszállási Értéktár kiállítása a debreceni Tímárházban” tárlaton szerepeltek várostörténeti fotói, 2015 márciusában pedig Törökszentmiklóson, a „Butyka Béla Helytörténeti Gyűjtemény” „Üdvözlet Kisújszállásról” c. csoportos tárlatán.
2015. augusztusában nyílt meg az „Időutazás” című kiállítása a kisújszállási Hotel Kumánia Galériában, majd szeptemberben a Piculás Civilházban az 1975-ben és 1983-ban, a Tisza II. Mgtsz mindennapjairól készített fotóválogatása mutatkozott be az „Ahogy aggjaink látják” fotókiállítás sorozat keretén belül.
Jelenleg az 1970-es évektől készített felvételeit digitalizálja, melyből újabb kiadvány megjelentését tervezi.
Forrás:
Kalendárium 2021 dr. Ducza Lajos: Helytörténet képekben beszéd
Gaál Kálmán Díj méltatóbeszéd

Értéktár
Kisújszállási Települési Értéktár Bizottság

Kisújszállási Települési Értéktárba felvett értékek