Értéktár elemei

Kisújszállási Szalma és Csuhéfonók Baráti Társasága Egyesület „Szalmavilág” című kiállítása


Kisújszállási Szalma és Csuhéfonók Baráti Társasága Egyesület „Szalmavilág” című kiállítása

A Kisújszállási Szalma- és Csuhéfonók Baráti Társasága Egyesület „Szalmavilág” c. kiállítása, az egyesület tevékenysége
1991-ben hirdette meg a Törökszentmiklósi Városi Művelődési Központ az első Országos Szalmafonó Pályázatot, amely a magyarországi szalmafonás újjáéledésének kezdete. 1995-ben megalakult az Országos Szalmafonók Baráti Társasága. Több tanfolyamot, alkotótábort, pályázatot hirdettek meg, a táborokban közel ezer ember fordult meg, és adta tovább tudását szűkebb környezetében.
2006 őszén az Országos Szalmafonók Baráti Köre Kisújszállásra helyezte át tevékenységét. 2007 nyarán a baráti kör egyesületté alakult, Országos Szalma- és Csuhéfonók Baráti Társasága Egyesület néven, majd 2010-ben az „országos” szót elhagyva a jelenlegi nevén közhasznúvá vált.
2017-ben a Kisújszállási Városvédő és -Szépítő Egyesülettől Gaál Kálmán díjat kap az egyesület.
Az Egyesület célja: a szalma és csuhé felhasználási lehetőségeinek a keresése a néphagyományra épülve, a szalmából, csuhéból készült népművészeti tárgyak, mintakincsek megőrzése, elkészítési módjának továbbadása, a szalma és csuhé alapanyag felhasználása új technikák alkalmazásával, a mai kor igényeihez igazodva, a Magyarországon élő szalma és csuhéfonók összefogása, valamint alkotópályázatok hirdetése, kiállítások rendezése, vándorkiállítások szervezése.
Az Egyesület évente táborokat szervez, a gyerekeknek önálló kézműves tábort, színesítik más egyesületek programját játszóházi foglalkozásokkal, alkotó pályázatokat írnak ki, pl.: Aratási jelképek, Aranyszalma a karácsonyfán, Bibliai történetek.
Szalmaműhely néven rendszeresen tartanak foglalkozásokat, ahol bárki elkészítheti a saját szalma-, csuhé alkotását, ami egy-egy téma köré csoportosul pl.: március 15., húsvét, anyák napja, karácsony.
Állandó kiállításuk a Művelődési házban tekinthető meg.
Évente három tábort szerveznek Ezeket idősebbek, gyerekek és aktív életkorúak egyaránt szívesen látogatják, akik az egyesület tagjai és érdeklődők. Táboraikba, ahogy az egyesület tagjai is, az ország számos helyéről érkeznek, pl.: Szeged, Tatabánya, Gyöngyös, Debrecen, Esztergom, Pétfürdő, Törtel, Tiszadada, Budapest, Kakucs, Fót, Hajdúböszörmény, Mezőtúr, Túrkeve stb. Mindannyian örömmel várják a találkozást és beszélgetés közben, remek hangulatban születnek a szebbnél szebb alkotások, amelyek házi kiállítás jellegűen megtekinthetőek a tábor ideje alatt. Az elkészült tárgyak igen változatosak s csak a fantázia szab határt, hogy mit lehet készíteni ebből a különleges, mégis egyszerű, természetes alapanyagból. Készültek már virágok, ékszerek, játékok, állatok, szakajtók, aratási jelképek, ajándéktárgyak, vasaltszalma képek, karácsonyi jellegű tárgyak különböző technikákkal.

Balogh Károlyné Erzsike alkotói tevékenysége
Balogh Károlyné Erzsike már gyermekkorában édesapjától megtanulta, hogyan lehet szalmából búzacsigát, boronát fonni, de már nagyapja is készített szakajtókat. 1991-ben a Törökszentmiklósi Művelődési Központ meghirdetett egy szalmafonó pályázatot, amelyre beküldött két darab búzacsigát, és a következő évben már alkotótáborban vett részt. A tábor, ami nemzetközivé nőtte ki magát, már oktatóként hívta vissza. Számtalan pályázaton kapott nívódíjat, oklevelet, 1999-ben Arany János-díjat kapott a várostól.
Jelentős munkái: a Kun települések címerei (melyek a Városháza Gaál Kálmán termében vannak kiállítva), az Árpád-házi királyok és szentek arcképcsarnokának képeiből is ő készített néhány darabot, saját ötletei alapján készít szalmababákat, húsvéti szalmarátétes tojást, szalmával díszített képeslapokat. A szalmababák lázadása című filmhez 60 db életnagyságú bábut készített a szalmafonókkal együtt. Számtalan kiállításon vesz részt munkáival. Több évtizede oktat, alkotótáborokat vezet, feladatának tekinti a hagyományápolást és azt, hogy a fiataloknak átadja tudását, tapasztalatait.

Forrás:
Kisújszállási Nagykun Kalendárium 2001, Szabó Katinka „Enélkül már nem tudok élni”
Kisújszállási Nagykun Kalendárium 2013, Kecze István beszéde Ékszerek a termőföld kincseiből 166-171.o.
Kisújszállási Nagykun Kalendárium 2018, Dr. Ducza Lajos: Tízévesek a szalmafonóink
262-263.o.
Méltató beszéd Gaál Kálmán Díj adományozásakor
Kisújszállási Nagykun Kalendárium 2000, Arany János Díj méltatás



Értéktár
Kisújszállási Települési Értéktár Bizottság

Kisújszállási Települési Értéktárba felvett értékek