Értéktár elemei

Morgó Hímző Kör


Morgó Hímző Kör


A Nemzeti Művelődési Intézet pályázati támogatásával, 2014. november 12-től, Jász-Nagykun-Szolnok megyében öt településen indult el az „Újra öltünk, örökítünk” hímző program. Kisújszálláson 23 résztvevővel kezdődött, voltak köztük kezdők és már régóta „öltögetők”. A végére a csoportban tízen maradtak. A tanfolyam végeztével nem széledtek szét, együtt maradtak, rendszeres összejöveteleikhez a művelődési ház teret, helyet biztosít. Legfőbb törekvésük a kezdetek óta, hogy a nagykunsági hímzéseket – a szűrhímzést, szűcshímzést és a kunhímzést – a magyar népi díszítőművészetnek, ezen gyönyörű ágait átörökítsék a jövő számára. Ma a Nagykunságban, a kunhímzés hazájában már csak néhányan hímzik a régi kun mintákat, ezért is tartották fontosnak felvenni a kapcsolatot a környék hímzőköreivel. Ennek jegyében a túrkevei Népi Díszítőművészeti Szakkörrel, a kunmadarasi, kunhegyesi, karcagi és berekfürdői csoportokkal és hímzőkkel.
Szakmai munkájukat Bán Andrea és Dr. Bartha Júlia etnográfusok segítik.
2016 óta számos kiállításon mutatták meg munkáikat Kisújszálláson, de Kenderesen a Néprajzi Kiállítóteremben, Debrecenben, a Tímárházban, a Kisújszállás helyi értékeit bemutató kiállításon, a Mezűtúri Díszítőművészeti Szakkör kiállításán és Törökszentmiklóson a többi kun hímzőkörrel együtt mutatkoztak be. A Budapesten megrendezett II. Magyar Értékek Napján is megjelentek a kisújszállási kunhímzések.
A hímző kör örömmel és szívesen szorgoskodik, együtt dolgoznak, eleget tesznek számos kiállítási felkérésnek, részt vettek a Hagyományok Háza által meghirdetett Kisjankó Bori Országos Hímzőpályázaton is, 2019-ben a Bihari Népművészeti Egyesület által „Kitesszük a szűrét…” című VIII. Országos szűr-, szűrrátétkészítő, szűcshímzéses pályázaton, és Székesfehérváron a VII. Magyar Gyapjúfesztiválon.
Céljuk a szakmai munka generálása, azaz a térség kunhímző köreit közösségbe fogva, a Nagykunság hímzéseinek, ezen belül a kunhímzés egységes megjelenítése.
2017. augusztus 20-án megjelent a „Kunrózsától a bokorvirágig” című hiánypótló kiadvány, a hímzőkör szakmai támogatásával.
Első közös munkájuk, a kunhímzéssel díszített terítő, 4 szalvétával dísze volt a 2015. augusztus 20-i Redempciós kiállításnak.
2017-ben ballagó tarisznyát készítettek, az Arany János Általános Iskola, végzős diákjai részére.
2018-ban új úrasztali garnitúrát hímeztek a Református templom számára.
2019-ben szűcshímzéssel, fellépő blúzok készültek a 48-as Olvasókör Asszonykórusának a tagjainak.
Több testvértelepülésünkre is készítettek ajándékot, Pacsér, Négyfalu, Brassó, Kárpátalja.
A hat Nagykun település hímző köreinek együttműködésében és Bán Andrea etnográfus munkájuk eredményeként, 2019. szeptember 20-án, Kaposváron a Kulturális Örökség Napjai megnyitó ünnepségén kihirdették a Szellemi Kulturális Örökség Nemzeti Jegyzékére felkerült új örökségelemeket. Az Unesco lista tagja lett a nagykunsági gyapjúhímzés élőgyakorlata, azaz a kunhímzés is. A Szellemi Kulturális Örökség jegyzék jelenleg 42 örökséget tartalmaz.
Az UNESCO 2003-ban fogadta el a szellemi kulturális örökség megőrzéséről szóló nemzetközi egyezményt, amelyhez eddig 178 ország csatlakozott. A nemzetközi egyezmény célkitűzése a szellemi kulturális örökség megőrzése, az érintett közösségek szellemi örökségének tiszteletben tartása, az örökség jelentőségének tudatosítása helyi, nemzeti és nemzetközi szinten.
Ennek jegyében, a közösség tagjai számára - Kisújszállás, Túrkeve, Karcag, Berekfürdő, Kunmadaras és Kunhegyes hímzőinek, az év nagy munkája, egy kunhímzéses párnavégekkel megrakott ágy elkészítése volt, amelyet az évenkénti megjelenéshez és vándorkiállításokhoz használnak fel. A közös munka eredménye a kisújszállási Tájházban tekinthető meg. Régi múzeumi darabokat kellett újra lehímezni, a régi múzeumi színeket rekonstruálva.
2021. augusztus 18-án, Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Művészeti Díjban részesült a kisújszállási Morgó Hímzőkör.
A Kör számára, 2021. év utolsó hímzése is igazi megtiszteltetés volt, Karikó Katalin számára ajándékba készülő kunhímes párna került ki a kezük közül.
Mindannyian büszkék az eredményeikre, a közösségben folyó munkára, az értékőrzés szép példájára. Elismerés illeti őket, akik „újraöltik” a múlt e szép emlékét.
Tagok: Bálintné Oros Ildikó, Kása Lajosné, Kovácsné Bulkay Julianna, Horváth Lászlóné, Majláth Antalné, Monoki Annamária, Oros Istvánné, Pardi Józsefné, Pápai Istvánné, Somogyi Ferencné, Zavarkóné Sas Katalin



Forrás: Kisújszállási Nagykun Kalendárium, Kisújszállás helyi értékei: A Morgó Kézműves Körök, Monoki Annamária

Értéktár
Kisújszállási Települési Értéktár Bizottság

Kisújszállási Települési Értéktárba felvett értékek