Értéktár elemei

Kisújszállási pálinka


Kisújszállási pálinka


A Korona-kerti pálinkafőzdében főzött szilvapálinka teremtette meg a kisújszállási pálinkát mint értéket, amely a környék települései között is elismert volt. Olyannyira, hogy amikor a pálinkafőzde a ’90-es évek elején bezárt, az akkori önkormányzat is gondolkodott abban, hogy megvásárolja az épületet, felújítja és pálinkafőzdeként, emlékházként működteti. Az épület állaga, a berendezések állapota ezt nem tette lehetővé.
Ugyanakkor – szerencsére – továbbra is működik pálinkafőzde Kisújszálláson, valamint 2022-ben egy újabb lehetőség nyílik meg a minőségi pálinkára vágyók körében egy korszerű pálinkafőzde megnyitásával. Településünkön mind a hagyományos kisüti, mind az oszlopos egykörös pálinkafőzésre is lehetőség nyílik.
Mi a kisüsti pálinka? Ez a hagyományos kétkörös pálinkafőzés technológiája (a cefréből alszesz, majd abból finomítás útján pálinka készül).
Mi az oszlopos egykörös pálinka? Ez a korszerűbb, fejlettebb technológia, ami során a cefréből azonnal pálinka lesz. (A Korona-kerti főzde a hagyományos kétkörös kisüsti pálinkafőzés helyszíne volt.)
A nagykunsági pálinkák közül a szilva- és a birspálinka kapott eredetvédettséget. Az ezredfordulón a pálinkafőzés iránt elkötelezett baráti társaság létrehozott egy civil szerveződést, amely számára fontos volt a minőségi magyar és kisújszállási pálinka népszerűsítése, a pálinkafogyasztási kultúra újbóli felelevenítése. Ennek érdekében szakmai rendezvényeket, pálinkakóstolási eseményeket szerveztek, cefrézési technológiák bemutatására vállalkoztak.
A kisújszállási pálinka népszerűsítésének egyik kiemelkedő rendezvénye a Kivilágos Kivirradtig Fesztivál, melynek keretében évről évre pálinkaverseny, szakmai előadás valósul meg. A versenyen a kisújszállási és környékbeli pálinkatulajdonosok mérettethetik meg pálinkájukat, valamint arról minősítést kaphatnak. Szakmai előadás keretében fejleszthetik tudásukat, tanulhatnak egymástól. Elmondható, hogy az elmúlt évtized alatt a cefrék, pálinkák minősége folyamatosan javult. A pálinka meghatározó alapanyaga a szilva, a veresszilva, besztercei szilva, bódi szilva. Egyre ritkábban, de még fellelhető a markola szilva is. Az új szilvafajták is megjelentek, egyre jellemzőbb és közkedvelt a lepotica szilva. Környezetünkben nagyobb gyümölcsösök nem találhatók, kiskertekben, udvarokon termesztik a gyümölcsöket. Egyre közkedveltebbek ugyanakkor a birsültevények, és örömteli, hogy a fiatalabb generáció is érdeklődik a kertek művelése, a gyümölcstermesztés iránt. Vannak, akik a kuriózumok irányába mennek el, pl. szőlő-, bodza-, berkenyepálinka készítésével, de többségében a hagyományos pálinkák a jellemzők Kisújszállásra.

Forrás:
Gönczi Károly pálinka bíráló, a pálinkaversenyek szervezője (2022)

Értéktár
Kisújszállási Települési Értéktár Bizottság

Kisújszállási Települési Értéktárba felvett értékek