Értéktár elemei

Czobor Sándor kisújszállási alkotói tevékenysége


Czobor Sándor kisújszállási alkotói tevékenysége


Czobor Sándor 1954-ben született, Budapesten, a Képzőművészeti Szakközépiskolában szerzett tudását folyamatosan gyarapította dekoratőri, vállalkozói munkája mellett.
1979-ben, házasságkötése kapcsán költözött Kisújszállásra. A Művelődési Központ művészeti előadójaként dolgozott 1989-től 2005-ig.
1980 óta foglalkozik képzőművészettel, eleinte grafikával, festészettel, majd szobrászattal.
A 80-as évek elején tagja lett a Szolnok megyei Fiatal Alkotók Klubjának. 1981-ben egyik alapítója a jászberényi Alkotárs Képzőművészeti Csoportnak.
A csoporttal több kiállításon vett részt. 1984-85-ben Jászberényben a művészeti csoport építette játszótér munkálatai alkalmával találkozott a fával, mint szobrászati anyaggal. Eleinte ebből készítette domborműveit, szobrait.
Később a köztéri szobormegrendelések jó lehetőséget biztosítottak a kő szobrászi lehetőségeinek elmélyült megismeréséhez. Kisplasztikáit ma már többnyire bronzból, a legsokoldalúbb anyagból készíti.Az 1990-ben induló Art Camp Nemzetközi Képzőművészeti Szimpózium rendezvényein a kezdetektől részt vesz, kiállításain szerepel. 1991-ben a Róna csoport tagja lesz. 1992-ben megalakítja a Kisújszállási Képzőművészeti Egyesületet, 1994-ben a Ten Art Képzőművészeti Egyesületet, amelynek vezetője. Tagja a MAMÜ Társaságnak, valamint a Magyar Alkotóművészek Országos Egyesületének.
Értékes alkotásokkal gazdagította városunkat: elkészítette Arany János és Szent István kő mellszobrát, a Pávás díszkutat, a Móricz Zsigmond Gimnázium homlokzatán látható három címert, Kisújszállás Városháza Dísztermében látható Kisújszállás címerét diófából, a régi „Nagyiskola” az 1000 éves iskoláztatás emlékkövét a Kálvin parkban, Arany János, Kossuth Lajos, és Kádas György dombormű portréját.
Míves, szép cégereket is alkotott a Zeneiskola, a Posta, az Arany János Városi Könyvtár és a Tűzoltóság számára. Alkotásai közé tartozik az Aranyos Tanulóinkért Díj kisplasztikája, melyet évről évre pedagógusok és külső támogatók kapnak.

Forrás:
Kisújszállás Város Története A legrégebbi időktől 2012-ig, Városvédő és -Szépítő Egyesület, 2013, Dr. Tóth Albert
Séták Kisújszálláson 5. kiadás
Kalendárium 2000 D. Szabó Miklós: A magányos farkas
Kalendárium 2005: portré
Kalendárium 2008: kitüntetettjeink
Kalendárium 1994: Czobor Sándor, Mi az a KKE?

Értéktár
Kisújszállási Települési Értéktár Bizottság

Kisújszállási Települési Értéktárba felvett értékek