Európai Unió regionális fejlesztési alap logó
Európai Unió regionális fejlesztési alap logó

Látnivalók

Bárány-kút
Arany János u.
 
Az Arany János utcán található meleg vizű artézi Bárány-kút gyógyító hatású vizet ad. A kutat 2010-ben építették, amikor az Ifjúsági Szálláshely megépítése miatt eredeti helyétől néhány méterrel távolabb helyezték az eredeti kifolyót. Az áthelyezéssel egy időben a Városvédő és -Szépítő Egyesület több civil szervezet, vállalkozás, magánszemély és települési képviselő összefogásával és támogatásával elkészítette az új közkifolyót, a csónakázótó délkeleti oldalán. A kifolyóra Pintér Attila szobrászművész alkotta meg a bárányfejet, a tetőszerkezetet Köllő Miklós vezetésével erdélyi ácsok készítették. Azóta nemcsak hasznos, hanem esztétikus is környezetével együtt e kút.
 

 
 
 
 
Csukás emlékfal
Kossuth Lajos u. 28.

A kisújszállási Városvédő és -Szépítő Egyesület kezdeményezésére 2019-ben avattuk fel azt Csukás-emlékfalat, mellyel Csukás István Kossuth-díjas író, költő egykori szülői házának helyét jelöltük meg a Kossuth utca 30. szám előtti közterületen. Az emlékfalon két tábla látható. Az Oláh László műköves mester által készített gránit emléktábla jelzi ezután az arra járóknak, hogy városunk híres szülötte ezen a helyen töltötte gyermek- és ifjúkorát, Pintér Attila szobrászművész plasztikája pedig magát Csukás Istvánt és az általa teremtett legkedveltebb meseszereplőket ábrázolja bronzba öntve, örök emléket állítva ezzel nekik.
 

 
 
 
 
Kumánia Gyógy- és Strandfürdő
Rákóczi u. 8-12.
 
A Kumánia Gyógyfürdő Kft. komplett szolgáltatást nyújt vendégeinek, a fürdő mellett szállodát, ifjúsági szálláshelyet, kempinget és gyógyászatot is működtet. A fürdő területén a gyerekeket kül- és beltéri gyerekmedencékkel, csúszdákkal és vízi játékokkal várják,  míg szüleik a szaunákban, gyógyvizes medencékben vagy a pezsgőmedencékben kapcsolódhatnak ki. A fürdőzés mellett egész évben számos programot kínál a fürdő: szaunaprogramok, gasztronómiai és hagyományőrző rendezvények, valamint gyermekfoglalkozások várják az érdeklődőket. A strand területén lehetőség nyílik strandröplabdára, lábteniszre, strandfocira, tollaslabdázásra vagy sakkra, a Csónakázó tavon pedig csónakázásra, valamint vízibiciklizésre is.
 

 

 

 

Kálvin park
Kálvin u.

A Kálvin parkban állt valaha a város első emeletes épülete, az 1796-ban épült református fiúiskola, ahol Arany János is segédtanítóskodott. A magyar iskoláztatásnak és a "Nagy Iskolának" itt emléket állító alkotást Czobor Sándor készítette 1996-ban. Az egykori piactéren kis szoborpark alakult ki az elmúlt években. Itt található az 1985-ben Kötöny király unokája címen készült Papi Lajos nőalakja, amely vandálok pusztításának áldozatává vált. Györfi Sándornak köszönhetően 2008 óta ismét látható a ma Kun Madonna néven ismert alkotás. A téren található még Illéssy János nagykunkapitány, Kossuth Lajos, Kisújszállás díszpolgára és Gaál Kálmán, a város egykori polgármesterének bronz mellszobra is.

 

Kálvin park

 

 

 

Bocskai-ház
Bocskai u. 41/6.
 
A régi paraszti építkezés egyik szép példája, amelyben mesterségek műhelyei és időszakos gyűjteményes kiállítások láthatók.
 

 

Bocskai-ház

 

 

 
 
Papi Lajos Alkotóház
Nyár u. 8.
 
 Az Alkotóház Papi Lajos kisújszállási szobrászművész emlékét és munkásságának egy részét őrzi. Nevét Papi Lajos szobrászművészről kapta, aki ebben az épületben élt és alkotott 1987-ig, haláláig. Itt található műveinek hagyatéka a képzőművészeti gyűjteménye, melynek egy része állandóan megtekinthető az Alkotóház udvarán, valamint a kiállítótermekben. Az épületben látható a kisújszállási Szalma- és Csuhéfonók Baráti Társasága Egyesület egyedülálló Szalmavilág című állandó szalmakiállítása, ahol többek között a Csukás meseszobában szalmából és csuhéból elevenedik meg a népszerű író mesevilága. Az Alkotóház hétköznap tekinthető meg előzetes egyeztetést követően: (59) 328-083.

 
 
 
Városháza park
 
A Városháza parkja, a padok, a szökőkút, a Zenepavilon, az árnyas fák beszélgetésre, üldögélésre, kikapcsolódásra csábítanak bennünket.
 
 
 
 
 
Vigadó Kulturális Központ
Szabadság tér 7.
 

Vigadó Kulturális Központ

 
 
 
 
Kiss Tamás szobra
Kálvin u. 1.

Kiss Tamás (1912-2003) költő, író, tanár, városunk díszpolgára. Költészete része Kisújszállás irodalmi, szellemi értékeinek, számos szép verse városunkhoz kapcsolódik. Nem véletlen ez, ugyanis itt született, itt töltötte diákéveit, majd egy ideig segédlelkészként is szolgált a kisújszállási református gyülekezetben.

 
 
 
 
 
Süsü játszótér
Kisújszállás, Nyár u. 21-29.
 
A Városháza északi oldalán (Rákóczi és Nyár utca sarka) – a gyerekek nagy örömére – a Süsü, a sárkány című bábfilmsorozat (1977-1984) számos szereplőjével találkozhatunk. A minden igényt kielégítő, egyedülálló Süsü játszótéren mindig sok kisgyermekes családdal találkozhatunk. A játszótér Süsü meséjének híres és közkedvelt karaktereit, illetve a meséből készült bábjáték egyes elemeit, díszleteit formázza meg, egy hívogatóan szép mesevilágot, ahová örömmel mehetnek a gyerekek.

susu_4

 
 
 
A Pásztorkodás emlékhelye
József Attila utca és Gyep utca kereszteződése
 

2011-ben, a műemléki világnap alkalmából avatták fel a nagykunsági pásztorkodásnak emléket állító installációt a József Attila utca és a Gyep utca kereszteződésében, ahol egykor egy gémeskút állt. Az emlékhely a Kisújszállási Városvédő és -Szépítő Egyesület kezdeményezése nyomán valósult meg.

 

Pásztorkodás emlékhelye

 
 
 
Városházpalota
Szabadság tér 1.
 
Kisújszállás egyik legszebb középülete a Módl Lajos által tervezett Városháza. Az első városháza szűknek bizonyult a 19-20. század fordulóján, így a város pályázatot írt ki egy új épület megtervezésére. A Magyar Mérnök és Építész Egylet közreműködésével Kisújszállás vezetésének választása a budapesti építész terveire esett. Az építés kivizelezését Reisman Herman és Gros Benő kisvárdai építészek végezték.
 

Városházpalota

 
 
 
Református templom
Kálvin utca 1.
 

A város legrégibb épülete, amely a város szívében áll. A templom 1785-1788 között épült, de története már a század első felében elkezdődött. A 2000 férőhelyes, késő barokk és copfstílusú (klasszicista stílusban helyreállított) épület háromhajós. A toronytető Kréter János egri ács munkája volt. 1828-ban villámcsapás következtében leégett a templom, a helyreállítás és átépítés 1830-ban fejeződött be.

Református templom

 
 
 
Piacos fiú szobra
Kálvin utca 2.
 

A Piacos fiú szobra Kisújszállás központjában található. Az alkotás Pintér Attila kisújszállási művész munkája. Az alkotó egy XX. század eleji archív fénykép alapján mintázta az egykori kisújszállási piac mezítlábas, megrakott kosarat és kannát cipelő fiúalakját.

 
 
 
 
Bagaméri szobor
Szabadság tér 7.
 
A Vigadó előtt találkozhatunk Bagamérivel, a fagylaltossal. A Csukás István Keménykalap és krumpliorr című ifjúsági regényében szereplő fagylaltárus bronzba öntött alakja valós személynek állít emléket: Bagaméri Mihály akkoriban árulta a fagylaltot a múlt század közepén Kisújszálláson, amikor Csukás István a gyermekéveit töltötte itt. Az utcaszobor Pintér Attila alkotása, méltón állít emléket a Csukás István által híressé tett kisújszállási fagylaltosnak, akit a róla fennmaradt egyetlen fotó alapján mintázott meg a szobrászművész. Az alkotást 2013-ban avattuk fel a Vigadó Kulturális Központ előtt.

Bagameri_szobor

bagameri_dombormu

Bagameri_szobor_vigado


 

 
Pom Pom térinstalláció
Kossuth Lajos u. 1.
 
sukás István legendás mesehőse Pom Pom a Szabadság téri lakótelep emeletes épületei előtt (Kossuth Lajos u. 1.) várja az iskolába igyekvőket Pintér Attila és Rajcsók Attila szobrászművészek installációjában testet öltve, melyet az 1978 és 1981 között készült Pom Pom meséi rajzfilmsorozat mesefigurája ihletett. A művészek nem egy szokványos alkotást hoztak létre, a térinstalláció rozsdamentes krómacélból készült, Pom Pom maga pedig egy négy és fél méteres acéllemezekből álló fán ül. Az alkotás 2016-ban készült el, Csukás István író 80. születésnapra alkalmára.

 
 
 
Süsü Sárkányvár Családi Játéktár
Szabadság tér 7.
 
A Vigadó Kulturális Központ ad otthont a Sárkányvár Családi Játéktárnak, ahol mozgás- és egyéb készségfejlesztő játékokkal várják a kisgyermekes családokat, sőt születésnapi rendezvényekre is kibérelhető a terem. A Játéktár mellett Csukás István kedves mesefiguráival is találkozhatnak a látogatók. Itt kapott helyet ugyanis a „Gombóc Artúr és barátai” című mesekiállítást, mely a kisújszállási születésű Csukás István népszerű mesefiguráit ábrázoló óriásbábokat mutatja be. A bábokkal lehet fotózkodni, a népszerű Csukás-mesékbe pedig bele is olvashatnak.

A Süsü Sárkányvár, valamint a mesekiállítás is a Vigadó nyitvatartási idejében látogatható.
Előzetes bejelentkezés telefonon: 59/328–083/1-es mellék, 30/376-0220.

 

 
Római Katolikus templom
Deák F. u. 19.
 
A főútra néző klasszicista jegyeket hordozó katolikus templomot 1899-ben szentelték fel, de története természetesen korábban kezdődött. A templom felépítésére Windt István építészmérnökkel kötöttek szerződést. 1899-re fejeződött be a templom építése. Felújítását az 1980-as években végezték el.
 
2024-04-10 10:38
Karikó Katalin akadémiai székfoglaló előadást tartott
Az mRNS terápiás alkalmazása címmel tartotta meg kedden akadémiai székfoglaló előadását dr. Karikó Katalin Nobel-díjas kutatóbiológus a Pesti Vigadóban. A biokémikust 2022-ben választotta a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) tiszteleti tagjává. A nagy érdeklődéssel kísért előadásában felidézte az mRNS-kutatás legfontosabb mérföldköveit az 1961-es felfedezéstől napjainkig, megemlékezett a kutatásokban nagy szerepet játszó tudósokról, többek között a szintén kisújszállási származású dr. Pardi Norbertről. Felvázolta tudományos pályája legfontosabb állomásait, beszélt a nehézségekről, amelyekkel meg kellett küzdenie munkája során, és azokról a tudományos áttörésekről is, amelyek több évtized után eredményre vezettek.   A Nobel-díjas kutató életútját ismertetve felidézte a gyermekkorát, iskolás éveit, kiemelve dr. Tóth Albert tanár urat, aki már kiskorában meglátta benne a leendő kutatót és elindította őt a pályáján. Karikó Katalin előadása végén köszönetet mondott mindazoknak, akik segítették a munkáját, majd az ünnepi esemény zárásaként átvette Lénárd Lászlótól, az MTA Biológiai Tudományok Osztályának elnökétől az MTA tiszteleti tagságát igazoló oklevelet.   A képen Ádám Veronika, az MTA Orvosi Tudományok Osztályának elnöke, Karikó Katalin és Lénárd László a Pesti Vigadó dísztermében. (Fotó: MTI/Bruzák Noémi)
Látnivalók
Smart Önkormányzat applikáció
Töltse le ingyenes mobilappunkat és értesüljön időben mindenről! Megtalálható minden olyan információ, ami elsősorban a helyi lakosoknak szól és ezeket mind egy kattintással el tudja érni telefonon.


Honlaptérkép   Impresszum   Adatkezelési tájékoztató   Közérdekű adatok   GYIK   Kapcsolódó oldalak  
Az oldal minden tartalma Kisújszállás Város Önkormányzatának tulajdona! Minden jog fenntartva. 2021